Покана
Съорганизатори
Съюзът на българските музикални и танцови дейци, CIOFF-България и Асоциацията за български музикално-танцов фолклор ви канят да се включите във Великденския форум 2019 - лагер, майсторски класове и работен семинар. Промо пакетна цена за нашите членове!
РЕГИСТРАЦИЯ
СБМТД ви кани да участвате в проекта Музиката във фолклорния танц! Членовете на СБМТД се ползват с преференциални пакетни цени както за 9-дневния лагер , така и за четиридневния семинар. Очакваме ви! Бланка за регистрация ОТ ТУК!
CIOFF-България ви кани да участвате в проекта Музиката във фолклорния танц! Членовете на ЦИОФФ се ползват с преференциални пакетни цени както за 9-дневния лагер , така и за четиридневния семинар. Очакваме ви! Бланка за регистрация ОТ ТУК!
От името на АБМТФ, НЧ "Галатея-2018" и от мое име ви каним да участвате в проекта Музиката във фолклорния танц! Членовете на АБМТФ се ползват с преференциални цени както за 9-дневния лагер , така и за четиридневния семинар.. Очакваме ви! Бланка за регистрация ОТ ТУК!
РЕГИСТРАЦИЯ...
Музиката и тези, които са нейните създатели

Първа ГЕНЕРАЦИЯ - Добри Христов
Добри Христов е представител на т.нар. „първо поколение“ композитори. С цялостната си изява той е най-крупната фигура в българската музика и музикална култура в първите две десетилетия на ХХ век. Добри Христов е един от най-видните изследователи на българския музикален фолклор. Свързан със светските и църковни хорове, значителна част от творчеството си посвещава на хоровата и соловата песен. Между първите му произведения са китките “Лиляна мома хубава” (1897 г.) и “Пусти моми жеравненки” (1898 г.).

Бистришка четворка
„Бистришката четворка” е първия оркестър за фолклорна музика у нас, основан през 1936 година. Деян Матеин, Йордан Белкин, Ангел Кривински и Стоян Рангелов дълги години изпълняват български народни песни и танци пред българска и чуждестранна публика. Те са и сред първите инструменталисти, застанали пред микрофоните на БНР, оставайки неразделна част от програмите в зората на нашата медия.

Проф. Стоя Джуджев
Проф. Джуджев блестящо защитава докторат в Сорбоната (в Париж се занимава и с дирижиране). Рабиндранат Тагор му предлага работа в неговия университет в Индия. Но се налага д-р Джуджев да се завърне в България, където утвърждава народната музика като учебна дисциплина в Академията. Многобройните му монографии и студии засягат въпросите на теорията на българската народна музика, сравнителното музикознание, синкретизма на народната култура, проблемите общество и музика.

Акад. Николай Кауфман
Николай Янков Кауфман е изтъкнат български музиковед, фолклорист и композитор, удостояван със значими научни титли – чл.-кор., доктор, професор, академик, доктор хонорис кауза. Роден в Русе в работническо семейство, но израства в Габрово. Завършва Държавната музикална академия с тромпет и музикална теория.

Коста Колев

Георги Андреев
Още като студент започва работа в Музикалното училище в Широка лъка като диригент на представителния оркестър и преподавател по композиция и оркестрация (1992 – 1994 г.). В периода 1994 – 1997 г. е композитор и аранжор в Българското национално радио, София. От 1994 до 2000 г. работи като диригент на оркестъра на НФА „Филип Кутев”, а от 2000 г. е негов главен диригент.

Димитър Христов
Димитър Христов е автор на вокално-инструментална музика за различни състави: ФА „Тракия”, ФА „Пирин”, ФА „Пазарджик”, Северняшкия ансамбъл, "Ева квартет" и др. От октомври 2011 г. е диригент на Оркестъра за народна музика на Българското национално радио. Творческите му изяви прескачат границите на традиционния фолклор – заедно със свои колеги той създава етно-формациите „Булгара” и „Дива река”. Пише също танцова и театрална музика за различни състави, сред които са Националният балет на Русия „Игор Моисеев”, Националният оркестър на Русия „Н. И. Осипов” и Руският академичен концертен оркестър „Боян”.
Гост-лектори
Проф. Румяна Цинцарска
Виден етномузиколог
Проф. Румяна Цинцарска е завършила Национална музикална академия „Панчо Владигеров” в София. Четиридесет години работи в Българското национално радио. Създател е на музикалната редакция на програма и фонд „Народно творчество” в Българската национална телевизия. Автор е на над 40 фолклорни етнографски филма. Носител е на международни награди от конкурси и фестивали за фолклорни документални и късометражни филми.
Иван Шопов aka Cooh / Balkansky
Digital Fine Art and Music Producer
Какво е за вас българският фолклор? - Това е да си бъда у дома. Да застана на тераса та на къщата ни на село (там, където съм израснал) и да си спомня песните на баба, да получа усещането, че идвам от някъде. Често в главата си асоциирам фолклора с Троянския балкан, където съм израснал. Но „у дома“ е и селото на баба ми до Варна, а също и различни места, на които затваряйки очи и слушайки музика, си представям как времето е текло, стигнало е до моето появяване и продължава да тече, а аз ще оставя нещо след себе си, за да продължи да тече.

Данчо Радулов
Музиката на живота ми...
„...Аз исках да свиря като Никола Ганчев, който по това време беше в ансамбъл „Филип Кутев“ и като Стоян Величков, на когото търсех и слушах записите по БНР.“

Мима Радулова
Тандемът Данчо-Мима Радулови
Работила с Тодор Бекирски, проф. Дженев, проф. Петър Ангелов, а сега самата тя хореограф-педагог с иновативен подход в преподаването на български народни танци...

Валентина Маринова
Няколко генерации във фолклорния тан
Израстнала в семейство на хореографи, тя самата създава семейство на хореографи - Валя и Стефан са рамо до рамо в творческия процес...Синът им продължава тяхното дело...
За организаторите
Съюз на българските музикални и танцови дейци
Учреден през 1901 г. в гр. София, като Първо сдружение на професионалните музиканти в България.
На 1 ноември всяка година СБМТД раздава своите награди – Кристална лира 2018.
ЦИОФФ-България
Международен съвет на организаторите на фестивали за фолклор и традиционни изкуства CIOFF® - Асоцииран член на ЮНЕСКО, национална секция за България Адрес: гр. София, 1463 пл. „България” № 1 Национален Дворец на Културата Административна сграда ПРОНО, ет. 14, офис 12-17 Eлектронна поща: info@cioff-bulgaria.com Официална страница на CIOFF® България в интернет: www.cioff-bulgaria.com Емил Павлов, председател
АБМТФ и НЧ "Галатея-2018"
АБМТФ и НЧ "Галатея-2018" са институции, създадени от д-р Мария Дражева през 1997 и 2018 г. През 2017 г. Асоциацията отбеляза своята 20-годишна история с видео-филм и нов проект, в който ви кани да участвате - Титаните на български танц...
Д-р Дражева израства от артист-балетист в професионалния ансамбъл Варна до хореограф-педагог, изследовател на фолклорния танц и арт мениджър. Мария е бакалавър, магистър и доктор в областта на музикалното и танцово изкуство. Нейните възпитаници разпространяват българския фолклорен танц както у нас, така и по света.
СБМТД
ЦИОФФ
АБМТФ и НЧ "Галатея-2018
Дейността ни


