Съорганизатори
CIOFF-България и Асоциацията за български музикално-танцов фолклор ви канят да се включите в проекта за ознаменуване делото на титаните - лагер и работен семинар. Промо пакетна цена при регистрация до 28 Януари 2018!
CIOFF-България ви кани да участвате в проекта Титаните на българския танц! Членовете на ЦИОФФ се ползват с преференциални пакетни цени както за 8-дневния лагер , така и за тридневния семинар.. Очакваме ви! Бланка за регистрация ОТ ТУК!
От името на АБМТФ и от мое име ви каним да участвате в проекта Титаните на българския танц! Членовете на АБМТФ се ползват с преференциални цени както за 8-дневния лагер , така и за тридневния семинар.. Очакваме ви! Бланка за регистрация ОТ ТУК!
Незабравимите танци на титаните
За титаните
"качили" българското хоро на сцената и го превърнали в изкуство.
Бъдете техни последователи...
Включете се в дискусията…
Гост-лектори и водещи
Млади хореографи и изследователи на фолклорния танц ще участват в постер-сесиите.
акад. Красимир Петров
Хореограф-изследовател
В своята 50-годишна дейност акад. Петров има привилегията да работи и се учи от титаните на българския танц. През 1964 г. започва работа в Хореографското училище (сега НУТИ) като асистент на Маргарита Дикова. По-късно работи и с Кирил Харалампиев, Димитър Димитров, Иван Тодоров, а като студент - с проф. Кирил Дженев.
акад. Иван Тодоров
Живият ТИТАТАН
Човекът, който пренася огъня на изстинското фолклорно танцово изкуство през няколко поколения! Започва да танцува в състава на Руска Колева, след което продължава като артист в балета на Софийска опера, консултант в редица балетни постановки. Съвместната му работа с пионерите на българсия балет Анастас Петров и Нина Кираджиева, руските специалисти Белий и Холфин определят пътя му на хореограф и педагог.
Проф. Даниела ДЖЕНЕВА
АМТИИ - Пловдив, ФА Тракия
Проф. Дженева не само е продължител на делото на своя баща, проф. Кирил Дженев, но и като главен художествен ръководител и хореограф на ансамбъл „Тракия” го превърна в явление в националната ни култура и „лице” на град Пловдив. Като преподавател в АМТИИ професор Дженева изгражда ново поколение хореографи.
доцент д-р Бисер Григоров
Хореограф-педагог
Занимава се с български танци от 1968 г. в Ансамбъл “Росна китка” и Младежки ансамбъл “София”. От 1979 до 1981 г. отбива военната си служба в Ансамбъла на Строителни войски. От 1981 до 1985 г. е артист-балетист в Държавен фолклорен ансамбъл “Тракия” - Пловдив. През 1985 г. завършва с отличие Висшия музикално-педагогически институт - Пловдив, специалност “Хореографска режисура”. От 1985 до 1997 г. работи като хореограф в Ансамбъл “Росна китка” при Националния дворец на децата - гр. София. През 1988 г. е лектор по български танци в Хараре - Зимбабве. От 1999 г. е ръководител сектор “Ритмика и танци” в катедра “Гимнастика”. От 2001 г. е старши асистент, а от 2004 г. - главен асистент.
г-н Христо Иванов
Солист, Хореограф, Педагог
Титаните са били и са неговите Учители! Учи в Държавно хореографско училище – София, в класа на Маргарита Дикова. През 1970г. се явява на конкурс в ансамбъл “Филип Кутев”, където е приет за танцьор и танцува до 1982г. като достига до прима солист на ансамбъла. От 1982г. до 1988г. е хореограф на ансамбъл “Филип Кутев”. Тук сред истинските носители на фолклора – танцьори, певици, музиканти и техните ръководители, Филип Кутев и Маргарита Дикова. Христо Иванов се формира като бъдещ хореограф, творец и педагог. Тук се появяват първите му творчески постижения – “Коледари”, “По гроздобер”, “Пиринска севда” и ”Празник в Тракия”. През 1975г. е поканен от Кирил Харалампиев едновременно с работата си в държавния ансамбъл да преподава български танци в държавното хореографско училище, където става и ръководител на ансамбъла на училището. От 1983г. до 1988г. е помощник-ръководител на Димитър Димитров в ансамбъл “Средец”. Многократно е провеждал семинари по български танцов фолклор в България, Япония, Германия, Унгария, Швейцария, САЩ.
г-жа Кая Иванова
Солист, Хореограф, Педагог
През 1962г. започва да танцува народни танци в „Двореца на пионерите”при Люба Вълчева, известен хореограф, която заедно с Иван Тодоров, Маргарита Дикова и Кирил Дженев създават отдела за изучаване на български народни танци към Държавното хореогравско училище. Тя изиграва решаваща роля в професионалното ѝ ориентиране през следващите години. Започва работа в Държавно хореографскоучилище като асистент на изтъкнатия хореограф и педагог Димитър Димитров. През тези години е свидетел и участник в създаването на емблиматичните танци – „Шопска сюита”, „Тракийска наздравица”, „Огнена красавица”, „Грънчари”, чиито автор, Димитър Димитров, печели известност и признание в България и чужбина. От 1971 до 2011г – преподавател по български танци в ДХУ. Извела е седем випуска, като нейни ученички танцуват в най-престижните професионални ансамбли – „Ф. Кутев”, „Пирин ”, „Тракия”.
Д-р Мария Дражева
Солист, Хореограф, Педагог, Учен
Д-р Дражева израства от артист-балетист в професионалния ансамбъл „Варна“ до хореограф-педагог, изследовател на фолклорния танц и арт мениджър. Мария е бакалавър, магистър и доктор в областта на музикалното и танцово изкуство. Нейните възпитаници разпространяват българския фолклорен танц както у нас, така и по света. Мария е основател на Танцова Школа Дражева, на Асоциацията за български музикално-танцов фолклор, на дигиталната онтология на фолклорните танци Дифон и др. инициативи... Ръководи танцово студио Орсе, което представя бългаския фолклор по света.
За организаторите
ЦИОФФ-България
Международен съвет на организаторите на фестивали за фолклор и традиционни изкуства CIOFF® - Асоцииран член на ЮНЕСКО, национална секция за България
Адрес: гр. София, 1463 пл. „България” № 1 Национален Дворец на Културата Административна сграда ПРОНО, ет. 14, офис 12-17 Eлектронна поща: info@cioff-bulgaria.com Официална страница на CIOFF® България в интернет: www.cioff-bulgaria.comЕмил Павлов, председател
АБМТФ
АБМТФ е институция, създадена от д-р Мария Дражева през 1997 г. Асоциацията отбеляза своята 20-годишна история с видео-филм и нов проект, в който ви кани да участвате - Титаните на български танц...
Д-р Дражева израства от артист-балетист в професионалния ансамбъл Варна до хореограф-педагог, изследовател на фолклорния танц и арт мениджър. Мария е бакалавър, магистър и доктор в областта на музикалното и танцово изкуство. Нейните възпитаници разпространяват българския фолклорен танц както у нас, така и по света.
ЦИОФФ
АБМТФ
Десетилетия в служба на фолклора
За контакти
Моля, пишете ни...