УЧАСТВАЙТЕ В НАШИТЕ ПРОЕКТИ!
Съорганизатори
Асоциацията за български музикално-танцов фолклор и Съюзът на българските музикални и танцови дейци, ви канят да се включите в проекта!
РЕГИСТРАЦИЯ
СБМТД ви кани да участвате в проекта Музиката във фолклорния танц! Очакваме ви! Бланка за регистрация ОТ ТУК!
Ние ви каним да участвате в проекта Музиката във фолклорния танц! Очакваме ви! Бланка за регистрация ОТ ТУК!
От името на АБМТФ, НЧ "Галатея-2018" и от мое име ви каним да участвате в проекта Музиката във фолклорния танц! Очакваме ви! Бланка за регистрация ОТ ТУК!
РЕГИСТРАЦИЯ...
Музиката и тези, които са нейните създатели
Първа ГЕНЕРАЦИЯ - Добри Христов
Добри Христов е представител на т.нар. „първо поколение“ композитори. С цялостната си изява той е най-крупната фигура в българската музика и музикална култура в първите две десетилетия на ХХ век. Добри Христов е един от най-видните изследователи на българския музикален фолклор. Свързан със светските и църковни хорове, значителна част от творчеството си посвещава на хоровата и соловата песен. Между първите му произведения са китките “Лиляна мома хубава” (1897 г.) и “Пусти моми жеравненки” (1898 г.).
Бистришка четворка
„Бистришката четворка” е първия оркестър за фолклорна музика у нас, основан през 1936 година. Деян Матеин, Йордан Белкин, Ангел Кривински и Стоян Рангелов дълги години изпълняват български народни песни и танци пред българска и чуждестранна публика. Те са и сред първите инструменталисти, застанали пред микрофоните на БНР, оставайки неразделна част от програмите в зората на нашата медия.
Проф. Стоя Джуджев
Проф. Джуджев блестящо защитава докторат в Сорбоната (в Париж се занимава и с дирижиране). Рабиндранат Тагор му предлага работа в неговия университет в Индия. Но се налага д-р Джуджев да се завърне в България, където утвърждава народната музика като учебна дисциплина в Академията. Многобройните му монографии и студии засягат въпросите на теорията на българската народна музика, сравнителното музикознание, синкретизма на народната култура, проблемите общество и музика.
Акад. Николай Кауфман
Николай Янков Кауфман е изтъкнат български музиковед, фолклорист и композитор, удостояван със значими научни титли – чл.-кор., доктор, професор, академик, доктор хонорис кауза. Роден в Русе в работническо семейство, но израства в Габрово. Завършва Държавната музикална академия с тромпет и музикална теория.
Коста Колев
Георги Андреев
Още като студент започва работа в Музикалното училище в Широка лъка като диригент на представителния оркестър и преподавател по композиция и оркестрация (1992 – 1994 г.). В периода 1994 – 1997 г. е композитор и аранжор в Българското национално радио, София. От 1994 до 2000 г. работи като диригент на оркестъра на НФА „Филип Кутев”, а от 2000 г. е негов главен диригент.
Димитър Христов
Димитър Христов е автор на вокално-инструментална музика за различни състави: ФА „Тракия”, ФА „Пирин”, ФА „Пазарджик”, Северняшкия ансамбъл, "Ева квартет" и др. От октомври 2011 г. е диригент на Оркестъра за народна музика на Българското национално радио. Творческите му изяви прескачат границите на традиционния фолклор – заедно със свои колеги той създава етно-формациите „Булгара” и „Дива река”. Пише също танцова и театрална музика за различни състави, сред които са Националният балет на Русия „Игор Моисеев”, Националният оркестър на Русия „Н. И. Осипов” и Руският академичен концертен оркестър „Боян”.
Симбиоза "Музика и Танц"
Гост-лектори
Проф. Д-р Даниела Дженева
Танцьор, Хореограф, Преподавател, Учен, Арт-мениджър
Проф. Деженева ще ви разкрие тайните на творческите тандеми "Композитор Х-Проф. Дженев" и "Композитор Y-Проф. Дженева"
Проф. Румяна Цинцарска
Виден етномузиколог
Проф. Румяна Цинцарска е завършила Национална музикална академия „Панчо Владигеров” в София. Четиридесет години работи в Българското национално радио. Създател е на музикалната редакция на програма и фонд „Народно творчество” в Българската национална телевизия. Автор е на над 40 фолклорни етнографски филма. Носител е на международни награди от конкурси и фестивали за фолклорни документални и късометражни филми.
Проф. Д-р Артур Кордон
Прочетете последната му книга на български
Dr. Arthur Kordon is the CEO of Kordon Consulting LLC and an internationally recognized pioneer in applying artificial intelligence in the industry with over 30 years of experience. He is consulting several global corporations to introduce and use analytical solutions and artificial intelligence in their business. In 2023 he published the book “The Artificial Intelligence Perspective” (in Bulgarian).
Живко Василев
Виртуозен изпълнител на кава
Виртуозен изпълнител на кавал, композитор, носител на международни награди. Работи с наши и чужди световноизвестни музиканти. Любовта към Народната Музика наследява от баща си. Кавал изучава в НУИ " Добри Христов " Варна. . . Експериментаторски дух, игра на стилове, която води до изграждането на неговия собствен стил. Собствен Проект - Аутентик.
Данчо Радулов
Музиката на живота ми...
„...Аз исках да свиря като Никола Ганчев, който по това време беше в ансамбъл „Филип Кутев“ и като Стоян Величков, на когото търсех и слушах записите по БНР.“
Мима Радулова
Тандемът Данчо-Мима Радулови
Работила с Тодор Бекирски, проф. Дженев, проф. Петър Ангелов, а сега самата тя хореограф-педагог с иновативен подход в преподаването на български народни танци...
Любчо Василев
Зам. Преседател на СБМТД
Г-н Вaсилев представя своите виждания за симбиозата "Музика-Танц" и споделя моменти от работа си с композитора Георги Андреев.
Майсторски класове
Кавал, Гайда, Гъдулка, Акордеон, Народно пеене
В програмите проекта се включват следните майсторски класове: - по български народни танци; - по кавал и гайда; - по народно пеене; - по дигитални технологии в продуцирането на музика.
Валентина Маринова
Няколко генерации във фолклорния танц
Израстнала в семейство на хореографи, тя самата създава семейство на хореографи - Валя и Стефан са рамо до рамо в творческия процес...Синът им продължава тяхното дело...
д-р Мария Дражева
Обзорен доклад
Мария ще изнесе основен доклад - въведение в темата "Музиката във фолклорния танц"!
За организаторите
Съюз на българските музикални и танцови дейци
Учреден през 1901 г. в гр. София, като Първо сдружение на професионалните музиканти в България.
На 1 ноември всяка година СБМТД раздава своите награди – Кристална лира 2023.
АБМТФ и НЧ "Галатея-2018"
АБМТФ и НЧ "Галатея-2018" са институции, създадени от д-р Мария Дражева през 1997 и 2018 г. През 2017 г. Асоциацията отбеляза своята 20-годишна история с видео-филм и нов проект, в който ви кани да участвате - Титаните на български танц...
Д-р Дражева израства от артист-балетист в професионалния ансамбъл Варна до хореограф-педагог, изследовател на фолклорния танц и арт мениджър. Мария е бакалавър, магистър и доктор в областта на музикалното и танцово изкуство. Нейните възпитаници разпространяват българския фолклорен танц както у нас, така и по света.